Ny kanslichef sökes

Är du en person som får saker att hända och är en van administratör som gillar varierande arbetsdagar? Då kanske du kan bli Svenska Bergteknikföreningens nästa Kanslichef att driva det dagliga arbetet i verksamheten när vår nuvarande kanslichef går vidare till nya utmaningar.

I din roll som Kanslichef arbetar du brett och varierat. Du kommer att ha ett stort kontaktnät och ansvara för kontakten gentemot medlemsföretag och andra intressenter. Som person tror vi att du är driven, glad/positiv och självgående (men inte främmande för att arbeta tillsammans med andra). Du bör vara ordningsam och strukturerad med en doer-attityd. En mycket viktig egenskap är att kunna ta egna initiativ, men även att genomföra föreslagna och beslutade aktiviteter inom ramen för en beslutad strategi. Du är gärna utåtriktad och bekväm med att ta och bibehålla kontakter, även på engelska.

 

Kansliet delas med Stiftelsen Bergteknisk Forskning (BeFo), och en del av arbetet sker i samarbete organisationerna emellan. Du kommer att ingå i ett team med tre personer och kommer utöver detta även att arbeta med ideellt engagerade personer.

 

 

Kanslichefens huvudarbetsuppgifter inkluderar

 • Ekonomi (bokföring, fakturering, bokslut, redovisning, löneutbetalningar etc, för de två organisationerna)
 • Arrangera konferenser, seminarier, studieresor och evenemang
 • Arbete med fyra av föreningens utskott: Bergdagarna, Young Members, Kompetensutskottet och Internationella utskottet.
 • Förbereda möten och skriva protokoll på styrelsemöten och årsmöten
 • Företräda Svenska Bergteknikföreningen och Sverige på konferenser (nationellt och internationellt)
 • Hantering, kommunikation och administration av medlemsfrågor och register
 • Rättning av prov och utfärdande av certifikat för Bergarbetarutbildningar
 • Kommunikation (Exempelvis via nyhetsbrev, hemsida och sociala medier)

 

 

Kvalifikationer

 • Ekonomi, redovisning, lönehantering
 • Administrativa kvaliteter
 • Goda kunskaper i Office-paketet
 • Goda kunskaper att formulera sig i tal och skrift, även på engelska.
 • Du bör vara bekväm med att ta kontakt med andra

 

 

Meriterande

 • Erfarenhet från liknande arbetsuppgifter
 • Erfarenhet inom service
 • Erfarenhet inom marknadsföring och projektledning
 • Erfarenhet från bygg-, gruv- och anläggningsbranschen är en merit men inget krav

 

Om Svenska Bergteknikföreningen

Svenska Bergteknikföreningen är en ideell sammanslutning av företag som arbetar med projektering, byggande och drift av berganläggningar och gruvor samt tillverkare av maskiner och utrustningar för branschen. Medlemmarna utgör en väsentlig del av svenskt näringsliv.

Huvudsyftet är att medverka till att utveckla bergbyggandet och gruvnäringen inom Sverige. Att verka för erfarenhetsutbyte mellan medlemsföretag och därigenom ge impulser till fortsatt forskning och utveckling i branschen. Vår uppgift är också att företräda medlemmarnas intressen i en utåtriktad informationsverksamhet via myndigheter, organisationer, allmänhet och media.

En gång om året anordnas våra branschdagar, Bergdagarna, som samlar ett stort antal deltagare, huvudsakligen från medlemsföretagen. Då hålls föredrag om pågående bergarbeten, tekniska nyheter, marknadsutveckling mm. och det är även en utställning i anslutning.

 

Svenska Bergteknikföreningen har ett nära samarbete med Stiftelsen Bergteknisk Forskning som är en projektledningsorganisation som planerar och finansierar forskningsprojekt inom bergteknik och bergmekanik.

 

Vi håller till intill Humlegården i Stockholm.

 

Läs gärna mer om vår verksamhet på vår hemsida: www.svbergteknik.se/hem

Kontaktinformation och ansökan

För mer information om tjänsten, vänligen kontakta Therese Lindgren (nuv. kanslichef), tel. 070 - 554 94 04.

 

Varmt välkommen att skicka in din ansökan via e-post till therese.lindgren@svbergteknik.se eller med post till:

 

Svenska Bergteknikföreningen

Att Therese Lindgren

Box 55545

102 04 Stockholm

 

Urval sker löpande, dröj därför inte med din ansökan.

Sista ansökningsdag är den 27 juni 2021

 

Vi avböjer, vänligt men bestämt, kontakt från rekryterings- och bemanningsföretag.

 

Genom att skicka in din ansökan samtycker du till att Svenska Bergteknikföreningen får nyttja personuppgifterna du lämnar, i syfte att genomföra rekryteringsarbetet kopplat till detta rekryteringsärende, i enlighet med Dataskyddsförordningen (GDPR). Lämnade uppgifter kommer att vara tillgängliga för rekryterande personer inom organisationen (dvs. kanslichef, ordförande och BeFo:s forskningsdirektör). Personuppgifter sparas enbart tills denna rekryteringsprocess är avslutad, i annat fall inhämtas nytt samtycke.

 

För att ta del av vår Integritetspolicy, hur vi jobbar med GDPR och hur du kontaktar oss i GDPR frågor klickar du här (https://www.svbergteknik.se/Userfiles/Personuppgiftspolicy.pdf).

För att läsa mer om Dataskyddsförordningen (GDPR) kan du besöka www.datainspektionen.se

 

 

Om rollen

Som Kanslichef arbetar du brett och varierat. Du kommer att ha ett stort kontaktnät och ansvara för kontakten gentemot medlemsföretag och andra intressenter. Som person tror vi att du är driven, glad/positiv och självgående (men inte främmande för att arbeta tillsammans med andra). Du bör vara ordningsam och strukturerad med en doer-attityd. En mycket viktig egenskap är att kunna ta egna initiativ, men även att genomföra föreslagna och beslutade aktiviteter inom ramen för en beslutad strategi. Du är gärna utåtriktad och bekväm med att ta och bibehålla kontakter, även på engelska.

Kansliet delas med Stiftelsen Bergteknisk Forskning (BeFo), och en del av arbetet sker i samarbete organisationerna emellan. Du kommer att ingå i ett team med tre personer och utöver detta kommer du även att arbeta med ideellt engagerade personer.

Kanslichefens huvudarbetsuppgifter inkluderar

 • Ekonomi (bokföring, fakturering, bokslut, redovisning, löneutbetalningar etc, för de två organisationerna)
 • Arrangera konferenser, seminarier, studieresor och evenemang
 • Arbete med fyra av föreningens utskott: Bergdagarna, Young Members, Kompetensutskottet och Internationella utskottet.
 • Förbereda möten och skriva protokoll på styrelsemöten och årsmöten
 • Företräda Svenska Bergteknikföreningen och Sverige på konferenser (nationellt och internationellt)
 • Hantering, kommunikation och administration av medlemsfrågor och register
 • Rättning av prov och utfärdande av certifikat för Bergarbetarutbildningar
 • Kommunikation (exempelvis via nyhetsbrev, hemsida och sociala medier)

Kvalifikationer

 • Ekonomi, redovisning, lönehantering
 • Administrativa kvaliteter
 • Goda kunskaper i Office-paketet
 • Goda kunskaper att formulera sig i tal och skrift, även på engelska.
 • Du bör vara bekväm med att ta kontakt med andra

Meriterande

 • Erfarenhet från liknande arbetsuppgifter
 • Erfarenhet inom service
 • Erfarenhet inom marknadsföring och projektledning
 • Erfarenhet från bygg-, gruv- och anläggningsbranschen är en merit men inget krav

Kontaktinformation och ansökan

För mer information om tjänsten, vänligen kontakta Therese Lindgren (kanslichef), tel 070-554 94 04

Varmt välkommen att skicka in din ansökan via e-post till therese.lindgren@svbergteknik.se eller med post till:

Svenska Bergteknikföreningen
Att Therese Lindgren
Box 55545
102 04 Stockholm

Urval sker löpande, dröj därför inte med din ansökan.

Sista ansökningsdag är den 27 juni 2021


Vi avböjer, vänligt men bestämt, kontakt från rekryterings- och bemanningsföretag.

Genom att skicka in din ansökan samtycker du till att Svenska Bergteknikföreningen får nyttja personuppgifterna du lämnar, i syfte att genomföra rekryteringsarbetet kopplat till detta rekryteringsärende, i enlighet med Dataskyddsförordningen (GDPR). Lämnade uppgifter kommer att vara tillgängliga för rekryterande personer inom organisationen (dvs. kanslichef, ordförande och BeFo:s forskningsdirektör). Personuppgifter sparas enbart tills denna rekryteringsprocess är avslutad, i annat fall inhämtas nytt samtycke.

För att ta del av vår Integritetspolicy, hur vi jobbar med GDPR och hur du kontaktar oss i GDPR frågor klickar du här

För att läsa mer om Dataskyddsförordningen (GDPR) kan du besöka www.datainspektionen.se